Tasakaalus majanduseni jõudmiseks on kogu maailmal vaja mõista toodete ja teenuste kompleksset mõju keskkonnale. Loodava keskkonnamõõdiku abil saab iga toote, teenuse ja miks mitte ka organisatsiooni ökoloogilist jalajälge mõõta. 

2020. aasta kevadel osales Rohetiigri keskkonnamõju mõõdiku idee Accelerate Estonia riiklikus arenguprogrammis, mis otsis lahendusi komplekssetele ühiskondlikele katsumustele.  

Kolme kuu jooksul töötasime koos teadlaste ja ekspertidega välja uue keskkonnamõju mõõdiku põhimõtted ja arvutusloogika. Keskkonnamõõdiku loomise laiem püüdlus on muuta Euroopa Liidu ja Eesti majanduskeskkond vastutustundlikumaks nii, et suure keskkonnamõjuga tooted ja teenused on ka kallimad. Tulevikus tähendaks keskkonnasõbralikkus automaatselt rahakotisõbralikkust.  

Inkubatsioonis tõestasime, et keskkonnamõju kohta põhjaliku info kogumine on atraktiivne nii ettevõtetele kui ka finantsasutustele. Keskkonnasõbralike hangete võimekuse tõstmise kaudu leidsime konkreetse hoova, kuidas saavad riik ja omavalitsused oma suure ostukorviga rohepöördesse panustada. Ühtlasi kaardistasime Eesti e-riigi võimekuse koguda riiklikest andmebaasidest vajalikku infot.  

Lühikese ajaga suutsime koondada väga esindusliku partnervõrgustiku era- ja  riigisektorist: keskkonnaministeerium, maaeluministeerium, Riigi Infosüsteemide Amet, statistikaamet, Tartu linna, Saaremaa valla, Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi, LHV panga ja Lahhentagge.

Kuigi Accelerate Estonia programmis idee riiklikku jätkutuge ei leidnud, jätkame otsusekindlalt keeruka keskkonnamõjumõõdiku arendamist. Rohetiiger usub, et tänu digipöördele on Eestil suured eelised kujuneda rohepöörde liidriks maailmas.

Uudised

LHV jätkusuutlikkuse teekonnast ehk kuidas joosta võidu enda varjuga

LHV asus teadlikumalt jätkusuutlikkust arendama 2,5 aastat tagasi. Tegemist polnud algatusega, milles nähti lühiajalist väärtust, pelgalt tõuget brändile või projekti, mida on võimalik lihtsalt ära teha.

Loe edasi >>

Galerii: Rohetiigri Akadeemia II lennu lõpetamine

7. juunil toimus Eesti Teaduste Akadeemias Rohetiigri Akadeemia II lennu lõpuaktus. Rohetiigri Akadeemia üks eestvedajatest Markus Vihma ütles kokkuvõtet tehes, et teatud piirini saab majandada ka keskkonnaga arvestamata, aga üha enam on näha suuri pingutusi väga ootamatutes kohtades ning oluline on siiras tahe maailma parandada. 2021. aasta lennus osalesid: Riigikantselei, Ekspress Meedia, Tori vald, EAS, SK ID Solutions, […]

Loe edasi >>

Inspiratsiooni suviseks eneseharimiseks

Suvise puhkuse ajal soovitame inspiratsiooni koguda Rohetiigri podcastidest ning mõtteid mõlgutada raamatute abil, mida leiad näiteks Rahvusraamatukogu riiulitelt.

Loe edasi >>

SEB roheline ajajoon

SEB pakub jätkusuutlikke lahendusi erinevas eas klientidele ning pöörab tähelepanu ka töötajate keskkonnateadlikkusele. Jätkusuutlik pension SEB on oma klientide pensionivarasid juba rohkem kui 400 miljoni euro ulatuses investeerinud vastutustundlikkesse varadesse. Tänavu kevadel sai avatud uus III samba indeksfond SEB Kliimatuleviku Pensionifond Indeks, mis investeerib peamiselt globaalsetesse indeksfondidesse ning mille eesmärk on vähendada süsinikuheitmete jalajälge. Uue indeksfondiga saavad pensioniks kogujad […]

Loe edasi >>

Swedbanki jätkusuutlikkuse neli alustala

Jätkusuutlikkus tähendab Swedbanki jaoks nelja aspekti – keskkondlik, sotsiaalne, heade juhtimistavadega ja finantsiline jätkusuutlikkus.

Loe edasi >>

Video-intervjuu riigiteaduste professori Graham Smithiga

Tallinnat väisas hiljuti Westminsteri ülikooli (UK) demokraatia uurimise keskuse professor Graham Smith, kes on juba üle kahe aasta nõustanud ja julgustanud kliimakogude algatusrühma, kus on demokraatiaedendajaid eri organisatsioonidest. Nüüd, mil kliimakogude laine on Eestis käivitunud, saame väärt kogemusi ja meetodit edasi arendada Grahami veetavas võrgustikus KNOCA – Knowledge Network on Climate Assemblies.  Küsisime Grahamilt linnulauluses Hirvepargis, kuidas on kliimapoliitika […]

Loe edasi >>

Rohetiigriga liitusid uued ettevõtted

Juunis liitusid Rohetiigriga Äripäev, Barrus ja Filter. Uurisime, miks peavad need ettevõtted oluliseks jätkusuutlikkuse teemadega tegeleda.

Loe edasi >>

Miks Rohetiiger kliimakogudega tegeleb?

Rohepööret ei saa teha ilma ühiskonnakorralduse uuendamiseta. Samamoodi nagu ettevõtted otsivad uusi viise keskkonnahoidlikult tegutsemiseks, katsetavad ka valitsused üle maailma uute formaatidega, et kiirendada valusate, ent vajalike keskkonnaotsuste tegemise ja elluviimisega. Kuna Rohetiigri eesmärk on süsteemi uuendamine, siis olulise osa sellest moodustab see, kuidas ühiskonnas otsuseid tehakse ja neid ellu viiakse. Lühidalt: demokraatlik rohepööre.

Loe edasi >>

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun