Kuidas tähistada suurelt aga jätkusuutlikult
Oktoobris tunnustasid EASi ja KredExi ühendasutus, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Tööandjate Keskliit Eesti parimaid ettevõtteid. Pidulikul auhinnagalal selgusid “Ettevõtluse auhind 2022” ja “Konkurentsivõime edetabel 2022” konkursside võitjad, kuulutati välja aasta ettevõte, aasta noor ettevõtja ning tunnustati ettevõtluse edendajaid. Aitasime läbi viia selle traditsioonilise ürituse kulgu ja nügisime seda võimalikult jätkusuutlikuks. Inspireerimaks teisigi ürituste korraldajaid, panime kirja selle sündmuse korraldusega seotud üksikasjad.
Õige asukoht loob soodsad eeltingimused jätkusuutlikuks sündmuseks
Ettevõtluse auhinnagaala toimumiskoha valikul oli eesmärk teha koostööd nendega, kellel on keskkonnahoidlikud väärtushinnangud. Üheks oluliseks kriteeriumis oli muuhulgas ka ühistranspordiga ligipääsetavus. Tallinna Muusika- ja Balletikool MUBA on üks hiljuti valminud hoonetest Tallinnas. Asudes Tallinna kesklinna ühe sõlmpunkti kõrval, võimaldas see külalistel kohale saabuda ühistranspordiga. Lisaks on ka hoone kaasaegsed tehnosüsteemid ja energiatõhusus oluline, sest tagavad mugava ja meeldiva sisekliima. Hoone ehituses on kasutatud palju looduslikke materjale nagu betoon ja puit, mis toetab keskkonnasäästlikkust.
Süüvaba menüü
Toidu tootmisega heitub 1/4 maailma CO2-st ja sellel on üks suurimaid mõjusid keskkonnale. Otsustasime sellele osale palju tähelepanu pöörata ja veendusime, et kogu menüü oleks taimne ja kohaliku päritoluga. Nende muudatustega õnnestus meil heitmeid vähendada 2,2 korda võrreldes eelmise aasta menüüga, milles oli liha. Varasemalt valdavalt loomset päritolu suupistete asemel pakkusime taimseid hõrgutis nagu näiteks kukeseene pasteet, suitsutatud tofu, kaunvilja steik ja vegan tiramisu.
Taaskasutamine on võimalik ka dekoratsioonide puhul
Ürituskorralduses on dekoratsioonide kasutamine üsna möödapääsmatu. Mistahes sündmust korraldades on vaja mõelda ruumikujundusele – kuidas luua meeldiv atmosfäär ja viia see kooskõlla sündmuse teemaga. Üks väljakutsetest oli leida peoruumide kujundamiseks dekoratsioonid, mis ei koorma keskkonda. Kuna MUBA-s on juba olemas väga ilus interjöör, oli tarvis vaid mõnd lisaelementi, et rõhutada sündmuse teemat. Kõik ürituse dekoratsioonid valmisid robotpakiautomaatide firma tootmisjääkidest. Tänu jätkusuutlikule fotoseinale, treppidele ja lavale ei pidanud me selle ürituse jaoks ühtki dekoratsiooni tootma. Kuidas me selle saavutasime? Kasutades Cleveroni tootmisjääke, nagu näiteks vanad juhtmed, lõime midagi täiesti uut ja ainulaadset. Kes oleks võinud arvata, et vanad robotitükid võivad olla nii esteetiliselt meeldivad ja sobituda nii hästi atmosfääriga?
Jäätmete haldamine tuleb läbi mõelda
Me ei saa üle ega ümber sellest, et jäätmed on üks sündmuste korraldamise suurimaid probleeme. Püüdsime jäätmete teket igal sammul vältida. Trükiste asemel olid saatejuhi märkmed elektroonilistel lugejatel, võitjakaardid olid valmistatud vanadest paberivabriku ülejääkidest ja muid silte-märke trükkida polnudki vaja.
Sellegi poolest tekkis auhinnagala korralduse käigus ikkagi pisut jäätmeid, millele leidsime uue otstarbe. Näiteks me ei visanud kõlblikku toitu ära. Annetasime 22,5 x1100ml karpi toitu + 5kg metsaseene leibasid Toidupangale. Hoolitsesime selle eest, et biojäätmed, pudelid, papp ja paber ning olmejäätmed oleksid sorteeritud. Samuti töötlesime sigaretikonid ümber 3D-materjaliks ja valmistasime toidujäätmetest bioväetist.
Ligipääsetavus vaegnägijatele ja vaegkuuljatele
Eesti ettevõtluse auhindade galast on Eesti Televisioon aastaid ülekannet teinud, kuid see pole olnud kõigile kättesaadav. Jätkusuutlikkuse ligipääsetavuse teguri toetamiseks õnnestus teha saade seekord kirjeldustõlke ja automaatsete subtiitrite abil kättesaadavaks ka vaegnägijatele ja vaegkuuljatele.
Meelelahutuse taaskasutus
Kogu kontseptsioonile truuks jäämiseks ehitasime ka programmi üles korduskasutamise ja ringlussevõtu ümber. Võtsime ette mõned uusimad hitid ja mõned vanad klassikud ning andsime neile MUBA tudengite ja erinevate artistide abiga uue ilme. Näiteks esitasid MUBA laulutüdrukud ja Sergo Vares täiesti värskes võtmes Nublu lugu “Kastehein”.
Uue mõtteviisi levitamine
Selliste ürituste puhul on ülioluline mõtteviisi ja väärtushinnangute edastamine kliendile, külalistele ja koostööpartneritele, aga ka laiemale publikule. Mis puutub partneritesse, siis alustasime igat koostööd oma mõtteviisi ja eesmärkide tutvustamisega, et oleksime nendega samal lainel, et eesmärkide saavutamine oleks ühine pingutus.
Meie eesmärk on tuua sündmuste korraldamise valdkonda muudatusi ja inspireerida ka teisi. Selleks tutvustasime sündmuse käigus jätkusuutlikkuse aspekte ka külalistele ja vaatajatele. Eesti ettevõtluse galal osales 300 Eesti tippettevõtja, kes juhivad kümneid tuhandeid inimesi. Nende juhtide kaudu saime jagada teadmisi ja inspiratsiooni ning arendada uusi mõtteviise. Õhtusöögi ajal jagasime ürituse kohta jätkusuutlikkuse fakte ja saavutusi, mis andis ka erinevaid võimalusi aruteluks ja võrgustike loomiseks. Ürituse käigus selgitasid saatejuhid ürituse kontseptsiooni ja toimunud jätkusuutlikke muutusi, et sellest saaks kuulda ka 63 550-pealine telepublik. Isegi kui sõnumid mõjutasid vaid paar protsenti mõtteviisi, on sellel siiski suur mõju tulevikule.
Autor: Jolos – Full Spectrum Creative Agency