Mis on tasakaalus majandus?

Tasakaalus majandus tähendab tegutsemist planeedi taluvuspiirides. Paraku ei paku praegused majanduspraktikad (eeskätt ressursside kasutamine) lahendust, mis võimaldaks planeedil samaaegselt elurikkuse jätku ja head elu.

Rohetiiger näeb lahendusena tasakaalus majandust (mitte segamini ajada degrowth teooriaga), mis ei ole abstraktne ja majanduse arengut eitav nägemus, vaid Rohetiigri teekaartides sõnastatud kõige kaalukamate praktiliste sammude koondtulemus.

Rohetiigri teekaardid osutavad tähelepanu just neile sektoritele, mis tekitavad lõviosa looduse kurnamisest. Peamisteks tasakaalu murdjateks on inimtegevus energeetikas, ehituses, transpordis, maakasutuses ja tööstuses. Koos valdkonna juhtivate ettevõtetega ning riigiga oleme juba välja nuputanud, kuidas taastada tasakaal energiasektoris, ehituses ja transpordis. 2024. aasta lõpuks oleme kokku leppinud, kuidas ringmajandus ja maakasutus peavad loodusega arvestades arenema.

Olemasolevad ja veel valmivad teekaardid asetavad Eesti majanduse juba palju paremasse positsiooni. Olulisi samme on loetud hulk ja igaüks neist on teostatav või juba teostamisel ettevõtetes ja avalikus sektoris. Seega pool rehkendust on tasakaalus majanduse saavutamiseks juba tehtud, kuid ka teine pool rehkendusest on vaja ära teha.

Kui eelnimetatud sammud Rohetiigri teekaartides on konkreetsed ja hästi teostatavad, siis Rohetiiger kutsub tasakaalus majanduse nimel ka suuremalt visioneerima. Peame oluliseks rikastada ühiskondlikku diskussiooni, kuidas rohepööre Eestile põnevaks ja lootust andvaks teekonnaks muuta. On tarvis positiivset jõudu ja eneseusku, et Eesti suudaks taas maailma positiivselt üllatada. Peamine küsimus on: kuidas rohepöördega kaasnevad võimalused Eesti uuteks konkurentsieelisteks pöörata? Millised on meie edulood, mis paneksid uskuma, et majanduskasv on rohepöörde kontekstis võimalik?

Visioneerida ja unistada tuleb mitmel põhjusel. Esiteks, et pakkuda positiivseid alternatiive hirmudele ja ebakindlusele, mis muutusi täis rohepöördega kaasas käivad. Kliimamuutustega seotud pakilisusel on mõnikord käivitav jõud, aga kriisid võivad ka jõuetust tekitada ja panna tarduma.

Unistada tuleb ka seepärast, et kujutlusvõime meid ei piiraks. Teekaardis toodud sammud on kriitiliselt vajalikud, aga tasakaalupunkti saab seada ka kõrgemale kui praegune teadmine ja praegused tegevused ettevõtlussektoris. Usume, et tehnoloogiline pööre avab uusi võimalusi planeedi taluvuspiiridega arvestavaks majandustegevuseks, aga me peame need võimalused üles otsima.

Rohetiiger on täna olukorras, kus pool teadmist majanduse tasakaalu nihutamiseks on olemas ja rakendatav. Edasise teekonna teeb põnevaks, et teist poolt teadmisest meil veel ei ole, aga meil on küllaldaselt sõpru ja partnereid, kellega koos see välja nuputada ning eheda julgusega ära teha.

Jätkame teekonda!

Rohetiigri uudised

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun