Rohetiigrist

Rohetiiger on 2020. aastal tegutsemist alustanud sektoritevaheline koostööplatvorm, mille eesmärk on tasakaalus majanduse plaani koostamine, selle õpetamine ja rakendamine. Rohetiiger taotleb rohelist arenguhüpet Eesti ühiskonnas, tehes koostööd neljal suunal – ettevõtjad, avalik sektor, vabakond ja üksikisikud.

Rohetiigri missioon

Luua ja rakendada loodussõbralikke praktikaid kõikides sektorites ning kujundada välja tasakaalus majandus

Rohetiigri visioon

Kestlik maailm, mis säilitab ühiskonna heaolu samal ajal loodust hoides ja taastades

Rohetiigri väärtused

Pädev, ehedalt julge, ühendav, tulevikkuloov

Rohetiiger eesmärgid

Mida mõistame tasakaalus majanduse all?

Rohepööre muudab sama palju meie harjumuspärast maailma kui üheksakümnendatel aastatel digipööre. Samas tänane majanduskasvu ja liigtarbimist soodustav SKT-põhine majandusmudel ei motiveeri meid piisavalt kiiresti muutma senist mõtteviisi, meie käitumist ning ei aita mõõta meie rohesammude edukust.

Kui tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut, kuid mille tulemusena looduskeskkond ei halvene. Rohetiiger nimetab seda tasakaalus majanduseks.

 

Mida Rohetiiger tasakaalus majanduse loomiseks teinud on?

Usume, et need, kes on esimesed muutuste juhtijad, saavad ise uue keskkonna loomises osaleda ning seda kujundada. Teised peavad muutused omaks võtma ja oma elu nende järgi seadma.

Rohetiigri liikmed, keda on kokku üle 60 ettevõtte ja organisatsiooni, on analüüsinud erinevaid majandussektoreid ja otsinud viise, kuidas sektorisiseselt loodusega tasakaalu jõuda. Arutelulaua taga on istunud nii koostööpartnerid kui ka konkurendid töötades läbi 13 valdkonda alustades transpordist, lõpetades põllumajandusega. Selleks, et meie seisukohad oleksid teadmistepõhised, valideeris neid Rohetiigri teadlastepaneel. Ettevõtjate seisukohad, mis on juba teadlaste poolt valideeritud, on üle antud valitsuse rohepöörde juhtkomisjoni all töötavale ekspertkomisjonile, mille liige Rohetiiger ka ise on.

Tänaseks on valminud ka energia teekaart. Teekaardis kirjutame lahti, millised võiksid olla tuleviku energialahendused Eestis, mis tagaksid meile vajaliku varustuskindluse ja oleksid vastavuses seatud kliimaeesmärkidega. Jätkame teekaartide koostamist ka teiste eluvaldkondade kohta.

Lisaks tasakaalus majanduse mudeli loomisele inspireerime ettevõtteid ja avalikke organisatsioone teadmistepõhise ja praktilise infoga ning toimivate eeskujudega. Rohetiigri Akadeemia pakub üheksakuulise treeningprogrammiga praktilisi oskusi, et rohepööret teadmistepõhiselt ellu viia.

Koostöös kõigi Tallinnas tegutsevate ülikoolidega (EBS, TalTech, Tallinna Ülikool ja EKA) korraldatavas Rohetiigri Akadeemias alustab 2022. aasta sügisel juba kolmas lend. 2022. aasta kevadel lõpetanud lennus oli 13 ettevõtet ja asutust, nende seas: Riigikantselei, Ekspress Meedia, Reformierakond 2021. aasta lennu lõpetas 15 organisatsiooni, nende seas: Tere, Bolt, LHV, Rahvusringhääling, Politsei- ja Piirivalveamet, Rocca al Mare kool, Elisa, Coop. Esimese ja teise lennu osalejate kogemuslugudest saab lugeda Äripäevas ja Rohetiigri veebis.

Lisaks ettevõtetele ja organisatsioonidele nõustab Rohetiiger kohalikke omavalitsusi. Oleme keskkonnaühendustelt koondanud kokku rohesoovitused, mis aitavad omavalitsustel ja kogukondadel sisustada ja kiirendada kohalikku rohepööret. Soovitused puudutavad pea kõiki valdkondi, mille eest omavalitsused vastutavad.

Selleks et süsteemset muutust toetada, korraldab Rohetiiger kliimakogusid. Kliimakogu on keskkonnateemaline rahvakogu, mis kiirendab vajalikke keskkonnasamme  ja rikastab demokraatiat. Esimene kliimakogu toimus 2022. aasta talvel Ida-Virumaa noorte seas. Teine kliimakogu toimus 2022. aasta kevadel Tartus.

Rohetiigri võrgustik

ROHETIIGRI LIIKMED ROHETIIGRI TEGIJAD 

Rohetiigri koostööpartnerid:
KIK – strateegiline partner
OÜ Agenda Public Relations, OÜ Sustinere, Miltton Sisu OÜ, Teeme Ära SA, MTÜ Eesti Roheline Liikumine, Eestimaa Looduse Fond, Arengukoostöö Ümarlaud, Balti Keskkonnafoorum ja paljud teised keskkonnaorganisatsioonid.

2022. aasta veebruaris tegi Rohetiiger enda liikmetele tervikülevaate Rohetiigri suundade sisust, tegevustest ja plaanidest.

VAATA AASTAKOOSOLEKU ESITLUST

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun