Luminor liigub suurte sammudega oma jätkusuutlikkuse eesmärkide suunas

Keskkonnahoidlike lahenduste otsimine on Luminori jaoks juba teist aastat üks olulistest fookustest. Oleme intensiivselt tegelenud oma vastutustundlikkuse (ESG) strateegia ja tegevuste arendamisega ning astunud reaalseid samme oma tegevuse keskkonnajälje vähendamisel.

Sellel aastal avaldasime esimese Luminori jätkusuutlikkuse aruande, millega saab tutvuda meie kodulehel. Keskkonnaaspektist on meie jaoks kõige olulisem saada CO2-neutraalseks oma tegevuses ja toetada üleminekut vähese süsinikdioksiidiheitega majandusele. Võtsime kohustuse viia end vastavusse Pariisi kliimakokkuleppega ja saavutada süsinikdioksiidi neutraalsus aastaks 2050. Esimestena Baltimaades oleme hinnanud ja avalikustanud oma laenuportfellis olevate ettevõtete heitkogused.

Lisaks liitusime Teaduspõhiste Eesmärkide Intsiatiiviga (SBTi) mille raames võtsime endale kohustuse järgida SBTi Net-Zero standardit ja seada kindlad heitkoguste vähendamise lühi ja keskpika pespektiivi eesmärgid kliimateaduses nõutud kiiruses ja ulatuses. 

Soovime toetada oma kliente uute ja järjest nõudlikumate regulatsioonidega toimetulemisel, samas tuleb meil Luminori ESG- eesmärkide täitmiseks ka ise jätkusuutlikke põhimõtteid veelgi enam oma igapäeva integreerida. Tegeleme oma töötajate teadlikkuse tõstmisega ning otsime kõigi tegevuste ja lahenduste puhul loodussäästlikumaid variante. 

Kõige säästlikum tegevus, mida me kõik saame nii tööl kui kodus teha, on tarbida vähem elektrit ja soojusenergiat, valida keskkonnasäästlikumad transpordivahendid ja tekitada igapäevaelus ja kontorites vähem prügi. Meil on juba selles osas tulemusi ette näidata, kuid mitmed arendused on veel pooleli ja saavad teoks lähiaastatel.

2021. aasta suvel palusime kõigil töötajatel läbida esimese ESG-teemalise sissejuhatava kursuse. Sügisel sai Eesti ja Läti kontorites võimalikuks prügi liigiti sorteerimine, mis oli mõnda aega ootel olnud ja muutis meie igapäevaseid harjumusi kontoris väga sujuvalt. 

Sellel suvel kutsume puhkuselt naasvaid töötajaid üles oma kontoriharjumusi keskkonnahoidlikumaks muutma seitsme lihtsa nõuande abil: PDF

Meie Vilniuse peakontoris on juba olemas elektrijalgrattad, mida meie Leedu kolleegid saavad oma tööülesannete täitmiseks kasutada. Samuti kutsume kõiki üles kasutama tööle tulekuks oma jalgrattaid, sest neid on võimalik ohutult parkida maa-alustesse parklatesse. Kuna tööle ja koju sõitmine on Luminori ökoloogilise jalajälje suuruses kolmandal kohal, siis julgustame kõiki mõtlema sellele, kuidas saaks asendada bensiini- või diiselmootoriga autoga sõitmise kõndimise, jalgrattaga sõitmise või ühistranspordiga.

Kõige suurema osa Luminori keskkonnajalajäljest moodustavad elektri ja soojusenergia tarbimine. See on ka valdkond, millele pöörame kõige rohkem tähelepanu. Kasutame suurimates asukohtades – Vilniuses ja Riias – ainult roheenergiat. Eestis ja väiksemates asukohtades on meil erinevad üürileandjad, kellega me veel arutame jätkusuutlikumaid lahendusi. Näiteks otsime võimalusi, kuidas paigaldada ruumide katustele päikesepaneelid. Ent kõige tähtsam on vähendada tarbimist. Näiteks Riia kontoris oleme vähendanud oma energiatarbimist umbes 25% lihtsalt sellega, et muutsime oma ventilatsiooni- ja muude süsteemide seadeid. Need arvud on märkimisväärsed – ja selleks oleme vaid optimeerinud seadmeid, kui inimesed ei viibi kontoris. Siiski saab igaüks oma väikese panuse anda ja lülitada arvuti igal õhtul töölt lahkudes välja.

Luminor on juba aastaid annetanud kõigis riikides arvuteid ja muud kontorivarustust erinevatele organisatsioonidele. Eelmisel sügisel panime oma peakontoritesse välja ka nn taaskasutuskastid, kuhu töötajad said annetada asju, mis võiksid leida uue kodu.

Autor: Kadri Vunder, Luminori jätkusuutlikkuse juht

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun