Rohetiigri muljed COP26-lt
Rohetiigri meeskonna liikmed käisid Glasgow kliimakonverentsil Eesti delegatsiooni liikmena. Kuigi läbirääkimiste protsessis me ei osalenud, andis see hea võimaluse võtta osa erinevatest konverentsi alal toimunud aruteludest. Kuna Rohetiiger on üle aasta tegelenud koostöös Eesti ettevõtjatega tasakaalus majanduse visiooni koostamisega, oli meie huvi kuulata, kuidas teised riigid ja ettevõtted samu väljakutseid lahendavad.
Mõtted liiguvad sarnases suunas – kõik otsivad mudelit ja plaani ning saadakse aru, et vaja on tegutseda. Saime kindlust, et peatselt avalikkuseni jõudvas energia teekaardis oleme me olnud realistid ning paljud tehnilised lahendused on juba töös. Näiteks presenteeriti konverentsi alal vesinikul ja elektril põhinevaid ühistranspordilahendusi. Oli näha ka vesinikulennukit. Energeetikas on käimas tuule- ja päikeseenergia võidukäik, Šotimaa presenteeris oma 1,5 GW pumphüdroelektrijaama arendust, mis lahendab nende taastuvenergia salvestusvajaduse. Samuti on kavas paigaldada rannikualadele tuulegeneraatoreid, mille ühe tuuliku võimsus on 14 MW.
Mis COP-i tulemustesse puutub, siis eduks võib pidada seda, et Pariisis kokku lepitud 1,5 C eesmärk jäi kehtima. Kui enne Pariisi kliimakohtumist valitses keskkonnateemadel tihti ignorantsus, siis praegu oleme jõudnud eitamisfaasist sõnadeni. Nüüd on kiiresti vaja jõuda järgmisele tasemele – vajame konkreetset plaani ja tegusid. Ka Eesti riik peab siin käima oma sõnade järgi ja täitma antud lubadusi, eelkõige energeetikas.
Rohetiiger on ellu kutsutud selleks, et Eesti rohepöördele kaasa aidata. Valitsuse rohepoliitika juhtkomisjoni ekspertrühma liikmena on meil võimalik panustada tasakaalus majanduse visiooni loomisesse ja rakendamisse. Eva Truuverk, Andres Veske ja Helin Vaher kuulusid COP26-l Eesti ametliku delegatsiooni koosseisu.