Aprillikuu inspiratsiooninurk

Eesti Rahvusraamatukogu jagab tärkavaks kevadeks vahvaid lugemissoovitusi.

Loe raamatuid veebist või mine haara oma lemmikteos raamatukogust!

Kirsipuu õied. Allikas: Freepik

Auden Schendler. Terrible beauty : reckoning with climate complicity and rediscovering our soul. Harvard Business Review Press, 2025. 

https://www.ester.ee/record=b5737471*est

Auden Schendler kritiseerib tänapäeva keskkonnaliikumist väites, et see on muutunud sisutuks ja isegi fossiilkütuste tööstuse huve teenivaks. Raamat sisaldab isiklikke lugusid, kriitikat ja praktilisi lahendusi. Kuigi inimesed ja ettevõtted püüavad oma süsinikujalajälge vähendada, ei muuda see tegelikult süsteemi ega peata kliimakriisi: 

  • roheline eluviis on muutunud enesepetlikuks rahustuseks; 
  • paljud nn jätkusuutlikkuse programmid on pealiskaudsed või silmakirjalikud; 
  • autor kutsub üles tegutsema – mitte ainult paremate süsteemide nimel, vaid ka südametunnistuse rahustamiseks ja tulevaste põlvkondade kaitseks. 

Autori sõnul vajame sügavamat, ausamat ja inimkesksemat lähenemist. Tarvis on luua uus tõhusam keskkonnaliikumine, mis tõeliselt käsitleb kliimakriisi olemust. 

Auden Schendler on töötanud üle 25 aasta ettevõtete jätkusuutlikkuse valdkonnas. Ajakiri Time on nimetanud teda “kliimainnovaatoriks” ja USA Keskkonnakaitseagentuur “kliimasäästjaks”. Tema töö on mõjutanud nii ettevõtete kui ka avaliku sektori lähenemist kliimaküsimustele, rõhutades süsteemsete muutuste vajadust ja tõhusate lahenduste rakendamist. 


Peter Schwartzstein. The heat and the fury on the frontlines of climate violence. London : Footnote Press, 2024. 

https://www.ester.ee/record=b5737473*est

Raamatus „The Heat and the Fury“ viib Peter Schwartzstein lugejad mitte ainult kliimavägivalla esirindele, vaid annab ka konteksti, et mõista pealtnäha mõttetuid tegusid. Kliimamuutus on sageli säde, mis süütab ammu hõõgunud leegid – lisatõuge, mis lükkab inimesed, kogukonnad ja isegi riigid üle piiri. Ta küsib: mis võiks seda agressiooni leevendada? Kas koostöö kliimaküsimustes võiks olla palsam, mis aitab vanu haavu ravida? Schwartzsteini terav geopoliitika analüüs, võrratu reportaaž ja inimloomuse sügav mõistmine pakuvad seni selgeimat pilti vägivallast, mis meid kõiki ähvardab. 

Peter Schwartzstein on keskkonnaajakirjanik ja -teadlane, kes kajastab vee- ja toidujulgeolekut ning kliima ja konfliktide seoseid nii Lähis-Idas, Aafrikas kui ka mujal maailmas. Tema tööd on ilmunud ajakirjades National GeographicForeign Affairs, aga ka New York Times’is, BBCs jm. Schwartzstein on külastanud hävitatud Iraagi linnu, kus ISIS kasutas põuda värbamisvahendi ja hirmuõhutusrelvana. Bangladeshis intervjueeris talunikke, kellest on saanud piraadid – nad ei suuda enam maaharimisega elatist teenida, nüüd teenivad nad veriste lunarahaoperatsioonidega. Turvajõud on takistanud tema ligipääsu tammile, mida ehitatakse Niiluse äärde ja mis on viinud Egiptuse ja Etioopia sõja äärele. Samuti on ta kuulnud hirmu naiste häältes üle kogu maailma, kui nad räägivad, kuidas nende abikaasade tujud kuumuse tõustes plahvatavad. 

Toredat lugemist!

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun