Juunikuu inspiratsiooninurk

Eesti Rahvusraamatukogu jagab alanud suveks keskkonnateemalist kirjandust.

Loe raamatuid veebist või mine haara oma lemmikteos raamatukogust!

Kõigepalt soovitab RaRa suviseks kergemaks uurimiseks saksa keeltkõnelevatele lugejatele Kliimaatlast! 

Luisa Neubauer, Christian Endt, Ole Häntzschel. Der Klima-Atlas : 80 Karten für die Welt von morgen. Hamburg : Rowohlt, 2024. 
https://www.ester.ee/record=b5750893*est  

  • Kes tunneb end globaalse soojenemise tõttu ohustatuna?  
  • Kus maailmas on kodanikuühiskonna kaasamine juba edukalt viinud uute kliimaseaduste väljatöötamiseni?  
  • Milline võiks välja näha toitumine, mis on hea nii inimestele kui ka planeedile? 

Kliimaaktivist Luisa Neubaueri, Zeit Online’i ajakirjaniku Christian Endt ning graafilise disaneri ja illustraatori Ole Häntzscheli nutikas ja optimistlik raamat, mis näitab, milline õiglane ja kliimaneutraalne maailm välja näeb. 
80 kaardil ja infograafikul esitavad autorid üllatavaid numbreid ja statistikat, muutes pealtnäha abstraktse kliimakriisi käegakatsutavaks. Autorid näitavad ilmekalt ja kokkuvõtlikult, mida kliimakriis tähendab Müncheni jõulupidustustele ja Jaapani kirsiõite õitsemise hooajale, milliseid utoopiaid algselt demoniseeriti, kuid said hiljem teoks ning kuidas peavad linnad muutuma globaalse soojenemisega toimetulekuks.  

Loe pikemalt kirjastuse veebilehelt: https://www.rowohlt.de/buch/luisa-neubauer-ole-haentzschel-der-klima-atlas-9783498007058 


Tõsisem käsitlus keskkonnaemotsioonide filosoofiast võiks kõnetada teadlasi ja üliõpilasi, kes töötavad keskkonnafilosoofia, emotsioonifilosoofia ja keskkonnapsühholoogia valdkonnas. 

The philosophy of environmental emotions : grief, hope, and beyond / toimetanud Ondřej Beran, Laura Candiotto, Niklas Forsberg, Antony Fredriksson ja David Rozon.
New York ; London : Routledge, 2025

https://www.ester.ee/record=b5743972*est

Raamat pakub uusi filosoofilisi vaatenurki keskkonnaga seotud emotsioonidele – uurib viha, leina ja lootuse motiveerivat olemust seoses praeguse kliimakriisiga. 
Paljud meie emotsionaalsed reaktsioonid kliimakriisile avalduvad ahastusena, näiteks ärevuse, meeleheite või leinana. Need emotsioonid eksisteerivad aga peaaegu alati koos lootuse, tegutsemistungi või tugevnenud suhte- ja kuuluvustundega. Autorid uurivadki erinevaid tasandeid, millel need pinged aset leiavad. I osa käsitleb kontseptuaalseid ja keelelisi mõisteid, mida me oma ökoloogilise olukorra mõtestamiseks kasutame. II osa vaatleb meie emotsioonide sügavamat mõõdet: kuidas me oma kogukondade liikmetena kliimakriisi suhtume ja kuidas meie emotsioonid on seotud sellega, mida me teeme ja kuidas me oma kogukondades ja nende heaks töötame. Selle osa mitmed peatükid käsitlevad otseselt lootust. Lõpuks on III osal fenomenoloogiline ja eksistentsiaalne fookus: see uurib juurdumise olemust ja seda, kuidas see kujundab meie emotsionaalseid kogemusi kliimakriisi ajal. 

Loe autoritest ja vaata raamatu sisukorda kirjastuse veebilehelt: https://www.routledge.com/The-Philosophy-of-Environmental-Emotions-Grief-Hope-and-Beyond/Beran-Candiotto-Forsberg-Fredriksson-Rozen/p/book/9781032790930?srsltid=AfmBOoorA84_F3h57B84kfsgHaMczKKfbqDShjhz-Tap2DIGO-dglwsT 


Oluline lugemine metsapoliitika kujundajatele, metsandusüliõpilastele ja -teadlastele ning metsamajandamisega tegelevatele spetsialistidele. 

Filip Aggestam . European forest policy and governance : an integrative analytical framework.
London ; New York, NY : Routledge, 2025

https://www.ester.ee/record=b5743545*est

Ajakohane ülevaade Euroopa metsapoliitika protsesside olulistest aspektidest, pakkudes värsket vaatenurka erinevatele analüütilistele lähenemisviisidele, teooriatele ja raamistikele. 
Muutuvas maailmas on üha suurem vajadus metsahalduse parema mõistmise ja metsapoliitika kujundamise protsesside analüüsimise järele. Raamat tutvustab lugejale mõningaid peamisi probleeme ja keskendub viiele tänapäeva metsandussektori jaoks sotsiaalselt olulisele teemale: 

  • Euroopa metsade juhtimine Euroopa rohelise kokkuleppe raames 
  • Süsteemsed muutused ja ringmajandus 
  • Metsaomandi ja metsandusosalistega seotud sotsiaalsed muutused 
  • Looduskaitse ja multifunktsionaalsete metsade poole püüdlemine 
  • Elu metsatulekahjude ja kliimamuutustega. 

Raamatus on esile toodud ajakohaseid ja rikkalikke juhtumiuuringuid, mis on olulised metsahalduse uurimiseks. Kaasneb peatükkide kaupa harjutusi ja veebipõhist tugimaterjali, mis kirjeldab üksikasjalikult raamatus käsitletud erinevaid lähenemisviise, teooriaid ja raamistikke, 

Loe autoritest ja vaata raamatu sisukorda kirjastuse veebilehelt: https://www.routledge.com/European-Forest-Policy-and-Governance-An-Integrative-Analytical-Framework/Aggestam/p/book/9781032057460?srsltid=AfmBOop3T3WtqDI4KnSmOiG4XPEiGCvmpvElxRxRbXL7RygJ_nnRidgx

Toredat lugemist!

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun