Novembri inspiratsiooniks
Rahvusraamatukogu soovitab hingekulu kolme põnevat, huvitavat ja hinge kosutavat teost.
Siinkohal tasub ka mainida, et ühe soovitatud raamatu autor esineb novembris tasakaalus majanduse foorumil „Elevant toas“!
Edward Barbier. Economics for a fragile planet.
Cambridge ; New York, NY, 2022
https://www.ester.ee/record=b5564450*est
Meie hapra planeedi püsimine nõuab uut mõtlemist, mis põhineb viiel põhimõttel: looduse alahindamise lõpetamine, ühistegevuse edendamine, absoluutsete piiride tunnustamine, jätkusuutlikkuse saavutamine ja kaasavuse edendamine. Majanduse ja poliitika ümbermõtestamine võib aidata lahendada ülemaailmseid probleeme, mis tulenevad kliimamuutustest, bioloogilise mitmekesisuse vähenemisest, mageveepuudusest ning mere- ja rannikuelupaikade halvenemisest.
Tuntud keskkonnaökonomist Edward Barbier pakub oma raamatus rohelisema ja kaasavama majanduse kava ning kirjeldab vajalikke samme loomaks paremat COVIDi-järgset maailma.
Loe pikemalt kirjastuse kodulehelt siit
Simon Sharpe. Five times faster : rethinking the science, economics, and diplomacy of climate change.
Cambridge ; New York, NY, 2023.
https://www.ester.ee/record=b5570246*est
Raamatu autor Simon Sharpe on töötanud kümme aastat kliimapoliitika valdkonnas ja diplomaatias. Ta väidab, et võitluses ohtlike kliimamuutuste vältimise eest saab lüüa ka teadus, diplomaatia valib valesid lahinguid ja majandus on olnud valel pool. Autor kirjeldab kaasahaaravalt, kuidas me peaksime piisavalt kiireks tegutsemiseks oma strateegiad ümber mõtestama ja oma jõupingutused ümber korraldama. Ainult siis saame olla kaitstud.
Loe lähemalt siit
Paula DiPerna. Pricing the priceless : the financial transformation to value the planet, solve the climate crisis, and protect our most precious assets.
Hoboken, New Jersey, 2023.
https://www.ester.ee/record=b5570242*est
Tuntud keskkonnastrateeg, eestkõneleja, maailmarändur ja kirjanik Paula DiPerna esitab küsimuse, mida on kaua ignoreeritud: miks me hindame asendamatut atmosfääri nulliga, kuid tootmist triljonitega? Ta uurib alternatiive ja toob reaalseid näiteid kogu maailma põnevatest ja teedrajavatest finantsuuendustest.
Loe pikemalt kirjastuse kodulehelt siit
Samuti on Tasaarengu Eesti MTÜ korraldatud Arvamusfestivali arutelu “Kuidas mõõta heaolu (ilma SKP-ta)?” nüüd järelekuulatav
Arutlesid presidendi majandusnõunik Kaspar Oja, Statistikaameti juhtivanalüütik Kaia Oras ja Münsteri ülikooli järeldoktorant ja projekti “EU 1.5° Lifestyles” koordinaator Halliki Kreinin. Arutelu suunas mõttekoja Research & Degrowth rahvusvaheliste suhete direktor Maiko Mathiesen.
Arutelus tutvustasime maailmas levivaid heaolumõõdikuid ning mõtlesime, kuidas Eesti riigijuhtimises neid rohkem järgida.
Arutelust on põhjalikult kirjutanud Statistikaameti juhtivanalüütik Kaia Oras siin.
Tasaarengu Eesti jätkab tööd selle nimel, et inimeste ja looduse heaolu seiravad mõõdikud saaksid Eesti poliitikakujunduses keskse koha.