Konteineraku mahu rekord meeldejätmiseks
Eesti energiavarustuse võtmeteema on taastuvenergia salvestusvõimekus. Aprillis Rohetiigrile maailma roheuudiseid valima asudes langes pilk uue põlvkonna suure mahutavusega akupankadele. Siis esitles maailma parimat akupanka BYD, pressides ühte konteinerisse 6,4 megavatt-tundi (MWh) elektrit. Liitium-raud-fosfaat-aku lubatud 15 tuhande laadimist-tühjendamist kaks korda päevas tähendab 20-aastast tööiga.
Ei jõudnud just palju vett merre voolanud kui ilmus uus akusalvestuse alusnumber. Akukonteinerite võimekuse eestvedajaks asus Envision Energy oma veidi enam kui 8 MWh-se lahendusega. Hiina firma konteiner koosneb Jaapani AESC elementidest, koostises on liitiumi kõrval endiselt olulisim metall kindel ja odav raud. Laadimise ja tühjendamise täistsükli efektiivsus on 96% ning vastupidavus ulatub nüüd 16 tuhande tsüklini. Kaks korda päevas tühjendamise korral seega töötab akupank vähemalt 22 aastat. Eluiga pikeneb uute akude turule jõudmisega justkui kiiremini kui kulgeb aeg!
Lähikuudel müüki tulevad akukonteinerid saab häälestada sõltuvalt tarbija soovist 2 kuni 8 tundi kestvaks tarbimiseks. Erinevaid konteinereid kombineerides aga ka elektri salvestamiseks palju pikemate (tuulevaiksete) perioodide tarbeks.
Foto: Andreas Kreutzer
Energiasalvestuse tulevikulahenduste kavandamisel on igati õigustatud võtta aluseks parim saadaolev tehnoloogia. Nüüdsest on Eesti tuulevaikse talvenädala akusalvestuse tarbeks vaja arvestada 21 tuhat konteinerakut, et igas tunnis oleks kasutada gigavati jagu elektrit. Jah, number on suur, kuid konteinerid mahuvad ühele laevale. Näiteks Jaapanis ehitatud „ONE Innovation“ alloleval fotol, mis esimesena võttis eelmisel aastal pardale 22 tuhat konteinerit. Küllap leiab alajaamade ümber alasid, kuhu need üle Eesti laiali laotada.