Loch Nessi iludus

Rohetiigri uudiste-voos ei saa mööda vaadata Loch Nessi vesipumpla kavast Šotimaal. Nessie-nimelise koletisega seoses kuulsust kogunud „lohk“ ja 480 meetrit allpool asuv veekogu võimaldavad 2 gigavati jagu taastuvenergiat 15 tunniks. Hiiglasliku vesisalvesti investeeringuks on kavandatud 2 miljardit naela. 

Sama „lohu“ lähedal on teisigi vesipumpla algatusi, näiteks 1,5 gigavatine järjest kuni 24 tundi toimiva Loch Lochy pumpla projekt (Coire Glas), 1.8 gigavatine 20 tunni Loch Quoich skeem või “kõigest” 0,6 gigavatine 15 tunni Loch Kemp vesisalvesti. Šotimaa suured tuulepargid on valmis ning taastuvenergiat salvestuseks enam kui küllalt. 

Šotimaal toodeti taastuvallikatest nii 2022. kui 2023. aastal elektrit kogutarbimisest rohkem. Vaatamata sellele jätkub lisaks tasakaalustavatele salvestusvõimsustele ka tuuleparkide rajamine, sest taastuvenergiat soovitakse müüa Inglismaale ja mandri-Euroopasse. Oktoobris avati koguni rekordiline 1075-megavatine Seagreen’i meretuulepark, rääkimata väiksemate võimsuste lisandumisest. Samal kuul otsustas Šoti valitsus investeerida lähiaastail 500 miljonit naela sadamatesse ja tuulikute tootmisse, et kiirendada uute meretuuleparkide arengut.

Rohetiigri liikme Alexela osalusel Paldiskisse rajatav vesipumpla on teatavasti kavandatud 4 korda väiksema võimsusega, kuid on kõrguste vahega 750 meetrit ja hoiab Põhja-Eestis tuled põlemas peaaegu sama pikka aega, 12 tundi. Eesti taastuvenergia arengu huvides tasub hoida pöialt, et energiamaastiku võtmeprojekt teostuks täies mahus (või topelt) ning võimalusel valmiks enne Loch Nessi pumplat.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun