Eesti ületab looduse aastase taastumisvõime piiri juba 8. märtsil


Täna on Eestis ületarbimise päev. Kui kogu planeedi rahvastik tarbiks meiega sarnases mahus, siis selleks päevaks oleksid aasta jooksul taastuvad ressursid ammendunud.



Ületarbimise päev on näitlik õppevahend, mis kõrvutab ökoloogilist jalajälge maakera ökoloogilise taastootmisvõimega. Planeedi ületarbimise päev on 2. augustil. Eesti on kahetsusväärselt edetabelis 6. kohal, Euroopa liidus on meist ees vaid Luksemburg.

„Seekord on juhtunud naistepäevale hetk, mis peaks juhtima meie tähelepanu oma igapäevase tarbimise keskkonnamõjule, ning tuletama meelde, et looduse taastumisvõimel on piirid. Nimelt oleme ka Eestis märkamatult muutunud mitmete näitajate poolest “eesrindlikuks” tarbimisühiskonnaks, kus toimub “maailmatasemel” toidu-, energia- ja muude ressursside ületarbimine,“ selgitab SA Rohetiiger kaasasutaja Jannus Jaska.



„Samas on mõistetav, et igapäevaseks keskkonnamõju arvestamiseks ei ole inimestel aega ja võimalust. Sellepärast olemegi koostöös soomlastega arendatud uue eestikeelse eluviisi testimise ja nõustamise rakenduse, mis põhineb teaduslikel meetoditel ja millega on võimalik hõlpsasti saada ülevaade isikliku tarbimise mõjudest. Testi juurde kuuluvad ka isiklikud nõuanded ning plaani koostamise võimalus, kuidas edaspidi kestlikumalt toimetada.“ lisab Jaska. 



Eluviisitest.ee täitnute vastused ja valikud kogunevad ka anonüümsesse ja kaitstud andmekogumisse, et aidata teadlastel ja poliitikakujundajatel kiirendada muutusi kogu ühiskonnas. „Loodame et teema teadvustamine ja mõõtmine aitab meil ühiskonnana paremat suunda valida,“ lisab Jaska.



Euroopa Liidu rahastatud PSLifestyle testist saavad osa kaheksa Euroopa riigi kodanikud (Eestile lisaks ka Soome, Saksamaa, Kreeka, Itaalia, Portugali, Sloveenia ja Türgi).

Eestis 2023. aasta lõpust kättesaadav test põhineb Soomes Sitra poolt välja töötatud varasemal versioonil, mida on alates 2017. aastast Soomes tehtud enam kui 1,4 miljonit korda.

Ületarbimise päeva infot koostab 2006. aastast Global Footprint Network ÜROle raporteerivate riikide statistika põhjal, loe lähemalt nende kodulehelt.



Lisainfo: 

Ületarbimise sisust
Ületarbimise päeva andmestik Eesti kohta

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun