Bolt: Unistus rohelisematest linnadest ja isiklike sõiduautode vähendamisest

Bolti üks põhieesmärke on kiirendada isiklikest autodest loobumist ja liikuda jagatud transpordi-lahenduste suunas. Selle eesmärgiga käib kaasas unistus rohelisematest linnadest, kus magistraalide asemel on jalakäijate ja jalgratturite tänavad, pargid ja sportimisvõimalused. 

Bolti töö keskkonnamõjude leevendamiseks sai 2019. aastal raamistatud strateegiadokumendis “Green Plan” ehk rohekava. Sellest ajast oleme investeerinud miljoneid eurosid ja neutraliseerinud 4,5 miljardi kilomeetri jagu sõite. Kui sellele lisada projektid, mida me oleme ellu viinud, et kohandada oma tegevust keskkonnamõju vähendamiseks, ulatub koguinvesteering miljarditesse eurodesse. 

Roheplaan on üles ehitatud kolmele alustalale: Bolti tegevuse mõõtmiselesüsiniku jalajälje vähendamisele ja heitgaaside neutraliseerimisele. Tegevuse mõõtmisega soovime aru saada keskkonnamõjudest, et saaksime võimalikult täpselt mõju neutraliseerida. Süsiniku jalajälje vähendamiseks toome linnadesse üha enam elektrilisi sõidukeid, tõuke- ja jalgrattaid, et pakkuda rohelisemaid liikumisviise. Emissioonide neutraliseerimiseks investeerime erinevatesse keskkonnaprojektidesse.

Näiteks külvasime selle aasta alguses Keeniasse üle 11 miljoni puuseemne, et taastada Keenia metsaalasid. Puudeks kasvades saavad nad aidata meil neutraliseerida Bolti sõitude jalajälge. 

Tahame olla maailma kõige jätkusuutlikum liikuvusteenuste pakkuja ja puuseemnete istutamine on vaid üks osa meie strateegiast selleni jõudmiseks. Meie põhiülesanne oma unistustele lähemale jõudmiseks on aidata vähendada heitkoguseid linnades. Näiteks lõime oma sõidujagamisteenusesse kategooria Bolt Green, mis on saadaval 51 linnas Euroopas ja Aafrikas. 2021. aastal sõideti selles kategoorias üle 44 miljoni kilomeetri null- ja madala CO2 emissiooni tasemega sõidukitega. 

Kuidas muuta inimeste liikumisharjumusi?

Aastakümneid on linnu planeeritud autodekeskselt. Liikumisvahendi valik on tihti kinni käitumisharjumustes, mida meie püüame omalt poolt muuta, innustades inimesi kasutama jagatud liikumisvahendeid. 

Tihedas koostöös linnadega aitame inimestel kasutada rohkem alternatiivseid sõiduvahendeid nagu tõukerattad ja e-jalgrattad, ning ühiskasutatavatele liikumisvõimalustele, nagu sõidu- ja autojagamine, et muuta linnapiirkonnad tagasi jätkusuutlikeks ja inimsõbralikeks ruumideks.

Tegime koostöös Norra Transpordiökonoomika Instituudiga uuringu, kus suunasime inimesi lühemate vahemaade läbimiseks kasutama elektrilisi tõukerattaid sõidujagamisteenuse asemel. Tulemustest selgus, et 40-60% kasutajatest olid valmis minema sihtkohta elektrilise tõukerattaga, kui meie rakendus seda neile soovitas. See on oluline tulemus, kuna iga neljas sõidujagamisteenusega tehtud sõit on lühem kui 3km ja näeme, et meie võimuses on nügida kasutajaid valima keskkonnasõbralikumaid liikumisviise.

Selleks, et inimesed oleksid päriselt nõus isiklikust autost loobuma, tuleb neile pakkuda mõistlikke alternatiive isiklikule autole. Bolti elektrilised tõuke- ja jalgrattad on ideaalsed paari-kolme kilomeetriste vahemaade läbimiseks, sõidujagamisteenus on sobilik veidi pikemateks sõitudeks. Neile lisaks pakub Bolt Drive lahendusi mitme peatusega sõitudeks või nädalavahetuse väljasõitudeks. 

Kõiki neid teenuseid kombineerides väheneb vajadus isikliku sõiduauto omamiseks. Näeme ka juba trendi, kus paljud pered on loobumas ühest isiklikust autost, sest see säästab raha, närve ja keskkonda. 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun