Rohetiigri liikmete baaskoolitused on selleks korraks lõppenud

12. jaanuaril sai ring peale neljale Rohetiigri liikmete baaskoolitusele, mille eesmärgiks oli eelkõige teemas alustavatele organisatsioonidele anda teoreetilised vundament-teadmised, kuidas jätkusuutlikkust enda organisatsioonis rakendama hakata.

I baaskoolitusel “Töö tulevikuga” vaadati suurt pilti, kus Erkki Karo tutvustas megatrende ja kliimamuutuse erinevaid aspekte.

II koolituseblokis “Keskkonnateemade süsteemne juhtimine ettevõttes” tegid Sustinere eksperdid Marko Siller ja Els Heile sissejuhatuse, kuidas kestlikkuse teemat ettevõttes strateegiliselt ja süsteemselt integreerida.

Oktoobris toimunud III koolitusel “Muutuste juhtimine ja töötajate kaasamine” vaadati koos Milttoniga palju kasulikku muutuste juhtimisest ja töötajate kaasamisest ning tehti selle raames praktilist rühmatööd.

Viimasel koolitusel “Keskkonnamõjude juhtimine ja mõõtmine” rääkis Harri Moora erinevatest võimalustest, kuidas keskkonnamõjusid kaardistada, hinnata ja maandada. Arutati, millised süsteemid ja lähenemised selleks eksisteerivad, millised on sobivad raamistikud suurtele, millised keskmistele ja väiksematele ettevõtetele. Samuti arutati, millistel juhtudel on mõistlik hinnata CO2 jalajälge ja kuidas see protsess välja näeb.

Järelküsitluses oli liikmete hinnang koolitustele positiivne ning peamise õppetunni sai liikme poolt kokku võtta järgmiselt: “Jätkusuutlikkuse temaatika peab olema arvestatav osa ettevõtte igapäevategevustest, mitte vaid sorava tekstiga strateegia paberil. Esmalt tuleks teema läbi mõtestada ettevõttesiseselt oma pädevuse ja teadlikkuse baasil, kui tellida kolmas osapool ühekordset analüüsi tegema.”

Kuna vahepeal on liitunud meiega mitu uut tiigrit, siis ilmselt teises poolaastas alustame taas uute ja täiustatud baaskoolitustega.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun