Arvamusfestivalil arutlesime, kuidas kliima(rahva)kogud rohepöördele kaasa aitavad

Mis siis, kui üksikisikutena saame rohepööret kõige enam mõjutada teadlike ja häälekate kodanike, mitte ökoteadlike tarbijatena? Selle mõtte tuules vestlesime Arvamusfestivalil nendega, kes on Eesti kahe kliimakogu korraldust ja tulemusi ise kogenud.

Kuidas kliimakogud rohepöördele kaasa aitavad?
Foto: Jannus Jaska

Ivo Krustok (Riigikantselei rohepoliitika nõunik) leidis, et vast on aeg rääkida kliimakogude asemel rahvakogudest, kuna rohepöörde kontekstis vajavad läbi arutamist ka mitmed sotsiaal-majanduslikud probleemid, mis otseselt keskkonnaga ei haaku. Rahvakogudel on oluline potentsiaal avada rohepöörde mitmetahulisust üksikisikutele.

Gea Kangilaski (Tartu abilinnapea) tõi välja, et kliimakogud aitavad just kohalikul tasandil väga edukalt tugevdada inimestel tunnet, et nad osalevad oma kodukoha arendamises. Otsustajad tunnetavad teistsugust vastutust ettepanekuid vastu võttes, kuna protsess on tasakaalukalt disainitud ja osalejad palju vaeva näinud.

Kaisa Jõgeva (Tartu Ülikooli Ühiskonnateaduste instituudi doktorant) meenutas, et meil on väga eriline ajaaken järgmised 5-10 aastat, et ühiskonnana läbi arutada väga fundamentaalsed otsused, mis muudavad meie igapäeva. Rahvakogu on meetod, mis aitab seda teha demokraatlikult.

Ilmar Part (Tartu Liiklejate Koja esindaja) näeb kliimakogudel suuri eeliseid kahe kaasamiskultuuri probleemi lahendamisel: 1) inimestel tekib positiivsest osalemiskogemusest jätkuv huvi ja julgus edaspidigi kaasa rääkida, 2) kuna ettepanekute koostamiseks läbitöötatud informatsioon ja ära kuulatud huvipooled on hästi tasakaalustatud, siis seda keerulisem on otsustajatel ettepanekuid mitte töösse võtta.

Meile jäi kõige teravamalt meelde küsimus, kuidas siiski taolise esindusliku mini-avalikkuse aruteludest sündivate ettepanekute elluviimine teha ametnikele ja poliitikutele siduvamaks. Mil moel ettepanekutega edasi tööd tehakse ja edenemisest avalikkusele aru antakse, sellest sõltub palju. Senised kogemused on meile head sisendit andnud. Koos partneritega plaanime rahvakogu meetodit sellest vaatest edasi arendada ning asume ette valmistama Tallinna kliimakogu.

VAATA VESTLUST JÄRGI

Tule osale rahva- ja kliimakogude rahvusvahelises sügiskoolis 13. ja 14. oktoobril 2022 Tartu loodusmajas! 

Tahad rohkem kliimakogu formaadist teada? Võibolla isegi ühte kliimakogu oma piirkonnas käivitada? 13. ja 14. oktoobril kaaskorraldame Tartus rahvusvahelise sügiskooli, mis on mõeldud ametnikele, poliitikutele, demokraatiaedendajatele ja  keskkonnasaadikutele. Soodushind 150 eurot, täishind 300 eurot. 

Kava ja registreerimine: fide.eu/fide-autumn-school

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun