Ilmus ÜRO Keskkonnaprogrammi raport

ÜRO Keskkonnaprogrammi raames koostatud raport “Otsides loodusega lepitust” („Making Peace with Nature“) otsib lahendusi ja pakub välja suunised, et tagada kõigile Maa asukatele heaolu sõltumata nende geograafilisest asukohast. Rohetiigri teadmiste tiimi eestvedaja Jüri Ott Salm tutvus ÜRO Keskkonnaprogrammi raportiga ja tegi sellest kokkuvõtte. 

Lühidalt kätkeb see vajadust süsteemsete muutuste järele, mis viiks olukorrani, kus heaolu on tagatud planeedi Maa taluvusvõime piires toimides, mis omakorda säilitab tema võime tagada eluks vajalikud funktsioonid, pakkuda ressursse ja absorbeerida tekkivad heitmed või jäätmed. Selline süsteemne muutmine või muutumine eeldab fundamentaalset lähenemist ühiskonna tehnoloogilise, majandusliku ja sotsiaalse ülesehituse korraldamises. 

Samuti eeldab see tegutsemist nii lokaalsel kui ka globaalsel tasandil, kuna nimetatud tehnoloogiline, majanduslik ja sotsiaalne baas on tihedalt põiminud erinevate asukohtade ja riikide vahel ning muutused ühes kohas võivad tuua kiireid muudatusi teistes piirkondades. 

Järjest suurenev rahvaarv, ressursside tarbimine ja looduslikuna säilinud maa-alade vähenemine jätab järjest väiksema puhvri. Näiteks mõned raportis toodud soovitused tegevustest, mis vastavate muutusteni viivad: 

  • valitsuste otsutesse ja poliitikatesse looduskapitali arvestuse sisseviimine ning vastavate raamistike loomine ärisektorile (nimetagem seda rohemõõdikute süsteemi loomiseks);
  • senise maksusüsteemi otsesem sidumine ressursside kasutuse ja jäätmete tekkega eesmärgiga toetada ringimajanduse suuremat rakendamist; 
  • keskkonnavaenulikest riiklikest toetusmeetmetest loobumine loodushoidlike ja madala süsinikuheitmega tehnoloogiate rakendamiseks; 
  • vajadus globaalseteks muutusteks tarbimisharjumustes – käegakatsutav on näide toidu raiskamise vähendamine, mis aitaks kaasa näljahäda ja maakasutusest johtuva keskkonnakoormuse leevendamisele.

Tutvu täismahus raportiga siin.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun