Rohetiiger kutsub Arvamusfestivalile

Arvamusfestival 2021

2021. aasta augustis ei kujutaks enam keegi ette, et keskkonnateema ei ole number üks (koroonapandeemia järel). Rohetiiger on tegutsenud täpselt aasta ja selle ajaga on kogu maailma teadlikkus roheteemadest kasvanud. Kuid see on alles algus, sest kliimasoojenemise pidurdamiseks ja ressursside arutu raiskamise lõpetamiseks tuleb astuda reaalseid samme, millel on käegakatsutavad tulemused. 

Selleks, et need sammud oleksid hästi läbi mõeldud, pakub Rohetiiger järgmisel nädalal algaval Arvamusfestivalil võimalust kuulata ja arutleda kahel olulisel teemal: 

  • Kuidas kiirendada rohepööret Eesti valdades ja linnades? Kohalikud valimised on tulemas ja Rohetiiger koostöös keskkonnaorganisatsioonidega on koostanud juhised, kuidas täita omavalitsuse ülesandeid elurikkust juurde luues ja loodust säästes. Räägime koos omavalitsusjuhtidega rohesoovitustest ja arutame, kuidas need kohaliku elukorralduse kõikidesse valdkondadesse viia. Rohesoovitused kohalikuks kestlikuks arenguks: https://rohetiiger.ee/vabakonna-suund/
  • Kui praegune loodust kurnav majandusmudel on aegunud, siis milline on järgmine? Praegune majandusmudel on end ammendanud ja me peame minema üle uuele, mille eesmärk ei ole loodust kurnata, vaid hoida ja taastada. Milline see mudel on ja kuidas finantssektor ja EL uued reeglid sellele kaasa aitavad? Et Eestile parim majandusmudel leida on kohal parimad tippametnikud, teadlased ja praktikud ärisektorist. 

Kutsume teid kuulama, aktiivselt arutama ja lahendusi pakkuma. 

Lubame omalt poolt, et Arvamusfestivalil räägitu ei jää pelgalt aruteluks, vaid jõuab Rohetiigri kaudu praktikasse. 

PROGRAMM ROHETIIGRI ALAL

Reede, 13. aug 

Kell 22 – Ajaränd aastasse 2035: Millisest Eestist unistame? 

Rohetiiger kutsub lõkke ümber istuma ja arutama, milline võiks olla Eesti aastal 2035. Kasutame tulevikulugude arutelu formaati ja loome üheskoos Eestile, kui loodust austavale ja hoidvale riigile, uut narratiivi. Tähistame ka Rohetiigri esimest sünnipäeva, kuhu kõik on oodatud.

Arutelu juht Eva Truuverk 

Arutelu keel on eesti keel 

Laupäev, 14. aug

10.00 – 11.45 – Hommikukohv Rohetiigriga 

Saame tuttavaks ja alustame koos Arvamusfestivali päeva. Tutvustame Rohetiigrit ja Rohetiigri programmi Arvamusfestivalil. 

Vestluses osalevad Eva Truuverk, Teele Pehk, Andres Veske, Birgit Kermes ja teised rohetiigrid. Kõik huvilised on oodatud ühinema.

Arutelu keel on eesti keel 

12.00 – 13.45 – Kuidas kohalik kestlik areng välja näeb?   

Vestlusring omavalitsuste esindajatega 

Kohalikul tasandil on kestlik areng kogukondade kaasabil kiiremini saavutatav kui riigi tasandil. Tartu ja Lääne-Harju rajavad juba teed rohepöördega. Kuidas on teiste linnade ja valdadega? Kuidas keskkonnahoid kohaliku elukorralduse kõikidesse valdkondadesse lõimida? 

Arutelus osalejad: Priit Põldmäe, Rae valla planeerimis-, ehitus- ja keskkonnavaldkonna abivallavanem, Siim Meeliste, Võru linnavalitsuse arendusosakonna projektijuht Tõnis Arjus, Tartu linnaarhitekt ja ruumiloome üksuse juht ja Saku valla keskkonnaspetsialist Kerli Laur.

Moderaator: Sigrid Solnik, Rakendusliku Antropoloogia Keskuse juht

Arutelu keel on eesti keel 

14.00 – 15.45 Kuidas EL rohelepe Eesti rohepöörde vankri ette rakendada? 

EL on asunud aktiivselt rohepoliitikat juhtima ja eelarvevahendeid rohepöördeks jagama. Juulis avalikustas euroliit meetmete paketi “Fit for 55”. Meil on olemas nüüd kindel suund, reeglid ja raha. Mida peaksid Eesti ettevõtjad EL algatustest teadma ja kuidas rongist mitte maha jääda? 

Arutelus osalejad: Põhjamaade Investeerimispanga president André Küüsvek, Euroopa Komisjoni siseturu, tööstuse ja ettevõtluse peadirektoraadi peadirektori asetäitja Maive Rute, ettevõtlus- ja infotehnoloogia minister Andres Sutt, Circle K Eesti AS juhatuse liige, Kai Realo. 

Moderaator: Klen Jäärats, Riigikantselei EL asjade direktor

Arutelu keel on eesti keel 

16.00 – 17.45 – Millist uut majandusmudelit vajame ja kuidas uut majandusmudelit finantseerida?

Meie praegune majandusmudel, mis põhineb põhimõttel, et kõige tähtsam on majandus ja loodust võetakse kui ressurssi, on aegunud. Peame minema üle uuele mudelile. Milline see on ja kuidas sellele finantssektor kaasa aitab?

Arutelus osalejad: investeerimisplatvormi Funderbeam asutaja ja juht Kaidi Ruusalepp, SA Keskkonnainvesteeringute Keskus juhataja Andrus Treier, Barcelona Autonoomse Ülikooli poliitökoloogia ja tasaarengu magister Maiko Mathiesen.

Moderaator: Mihkel Tamm, LHV jätkusuutlikkuse valdkonna üks eestvedajatest

Arutelu keel on eesti keel 

18.00 – 19.45 – Kuidas uues majandusmudelis võitjaks jääda?

Eesti mõjukamate ettevõtjate mõttevahetus sellest, kuidas tasakaalus majandusmudelit ellu rakendada. Mida ettevõtted juba teevad ja mida plaanivad teha?

Arutelus osalejad: LHV panga jaepanganduse juht ja juhatuse liige Kadri Kiisel, eAgronomi kommertsjuht Kristjan Luha, Rally Estonia direktor Urmo Aava, Nasdaq Tallinna börsi juht Kaarel Ots. 

Moderaator: Yoko Alender, Riigikogu liige (Reformierakond)

Arutelu keel on eesti keel 

Kohtumiseni Rohetiigri alal!

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun