Rohetiigri Akadeemia 11. mai treeningpäev: enne lõpuspurti veel lai vaade

Rohetiigri Akadeemia lõpuni ei ole palju jäänud – juuni keskel lõpetab esimene lend organisatsioone. Viimasel akadeemia “tava-treeningpäeval” 11. mail otsustasime korraks välja zoomida ja valgustada osalejaid laiemate roheteemade osas. 

Roheregulatsioonid

Rohepöörde temaatika on kuum – nii üksik-ettevõtte, majandussektorite kui ka (üle)riiklikul tasemel. Euroopa Liidu jaoks on rohepöörde elluviimine üheks oluliseks prioriteediks. Kuna regulatsioonide hulk on suur ja veelgi kasvav, siis on päris keeruline selles kõiges orienteeruda. 

Marko Siller ja Hanna Soe jätkusuutlikkuse agentuurist Sustinere andsid ülevaate peamistest roheraamistikest. Kõige kesksemaks on Euroopa rohelepe, kuid Sustinere eksperdid andsid ülevaate ka jätkusuutlikkuse arengute avalikustamisest (raporteerimise) ja hoolsuskohustust. Valdkond on nii mitmekihiline, et lühikese treeningpäeva jooksul ei olegi võimalik detailidesse minna, kuid osalejad said esialgse tunnetuse, mis on peamised teemat reguleerivad raamistikud ja trendid. 

Dialoog riigiga

Lobistamisel on kehv reputatsioon – seda põhjusega. Tihtilugu seostub see ühe huvigrupi endale sobiva lahenduse läbi surumisel. Ja selles on oma tõde – kindlasti ei ole vähe neid juhtumeid, kus ärihuvid on mõjutanud poliitikat. 

Kuid riigiga dialoog on vajalik ka ühiste huvide nimel. Mimed Rohetiigriga liitunud ettevõtted tahavad rakendada erinevaid keskkonnamõju vähendavaid tegevusi, kuid riigipoolsed piirangud ei võimalda keskkonnasõbralikumat käitumist. Näiteks Tallinna Sadama eesmärgiks on laevadel tulevat olmeprügi oluliselt suuremal määral ringlusesse suunata kui seni, kuid praegune jäätmesüsteem seda ei võimalda. Sarnane väljakutse ka Tere’l, kus praegune pakendisüsteem ei toeta piisavalt taaskasutust ega korduvkasutust. Selles teemas on keskne roll riigil kui reeglistiku seadjal. Seega riigiga produktiivne dialoog on vajalik. Sandra Kamilova Miltton valitsussuhete suuna vedajana aitas mõtestada, kuidas struktureeritult riigiga dialoogi astuda. Osalejad ajutormasid erinevate keskkonna-teemade valguses, kuidas riigiga dialoog võiks kõige edukam olla – kuidas eesmärk seada, kuidas luua tegevuskava, seada võtmesõnumid, leida liitlasi, tuvastada vastased jne. Struktureeritud lähenemine suurendab tõenäosust, et sõnum lõpuks poliitika-loojateni kohale jõuab.  

Sammud enne akadeemia lõppu

Enne akadeemia lõppu juuni alguses toimub kommunikatsioonikoolitus, mille raames vaatavad piloodid seni saavutatu üle ja mõtestavad enda põhisõnumid. Juuni keskel Rohetiigri Akadeemia esimene lend lõpetab. Kuid kuigi akadeemia lõpetab, siis pilootprogramm läheb edasi. Kui akadeemia raames keskendusid organisatsioonid enda sisemistele rohearengutele, siis sügisel treenime pilootide rolli eestkõnelejatena.

Rohetiiger kõneleb

Linnad ja vallad rohetiigriteks

Tulemas on selle sajandi kõige olulisemad kohalike omavalitsuste valimised. Oktoobris valitavatel volikogudel lasuvad senisest suurimad ootused kiire, aga mitte kiirustatud, rohepöörde teostamiseks koostöös teadlaste ja kogukondadega. Eesootaval neljal aastal on kriitilise tähtsusega, et iga otsus ja investeering viiks meid igas Eesti omavalitsuses kliimakindla ning ökokriisita tuleviku suunas. Eesti kohalikes omavalitsustes pole kestlik areng seni veel teadvustatud ega […]

Loe edasi >>

Rohetiiger on valitsuse rohepöörde ekspertkomisjoni liige

Rohetiiger on kutsutud osalema ekspertrühma töös, mille ülesandeks on nõustada äsja loodud  valitsuse rohepoliitika komisjoni, mida juhib peaminister ja koosneb rohepoliitikaga seotud võtmeministritest. Ekspertrühma ülesanne on panna 2022. aasta veebruariks kokku omapoolsed soovitused valitsusele, kuidas edukalt ellu viia rohepööre Eesti majanduses ja ühiskonnas. Ekspertrühma liikmed on valitud põhimõttel, et oleks kaetud erinevad vaatenurgad teadusest, ettevõtlusest […]

Loe edasi >>

Alustas Rohetiigri Akadeemia teine lend

Üksteist ettevõtet ja organisatsiooni alustasid Rohetiigri Akadeemia 9 kuulise õppeprogrammi läbimist. Nelja ülikooliga koostöös loodud programmi käigus õpitakse hindama oma keskkonnamõju ja seda, kuidas seda targalt vähendada. Akadeemiaga liitunud ettevõtteid ja organisatsioone toetavad kogu õppeprotsessi jooksul Rohetiigri mentorid ja eksperdid.  Rohetiigri Akadeemiaga liitusid Reformierakond, Ekspress Meedia, Tori vald, EAS, SK ID Solutions, Timbeco, Maru Ehitus, […]

Loe edasi >>

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun