Rohetiigri Akadeemia 11. mai treeningpäev: enne lõpuspurti veel lai vaade

Rohetiigri Akadeemia lõpuni ei ole palju jäänud – juuni keskel lõpetab esimene lend organisatsioone. Viimasel akadeemia “tava-treeningpäeval” 11. mail otsustasime korraks välja zoomida ja valgustada osalejaid laiemate roheteemade osas. 

Roheregulatsioonid

Rohepöörde temaatika on kuum – nii üksik-ettevõtte, majandussektorite kui ka (üle)riiklikul tasemel. Euroopa Liidu jaoks on rohepöörde elluviimine üheks oluliseks prioriteediks. Kuna regulatsioonide hulk on suur ja veelgi kasvav, siis on päris keeruline selles kõiges orienteeruda. 

Marko Siller ja Hanna Soe jätkusuutlikkuse agentuurist Sustinere andsid ülevaate peamistest roheraamistikest. Kõige kesksemaks on Euroopa rohelepe, kuid Sustinere eksperdid andsid ülevaate ka jätkusuutlikkuse arengute avalikustamisest (raporteerimise) ja hoolsuskohustust. Valdkond on nii mitmekihiline, et lühikese treeningpäeva jooksul ei olegi võimalik detailidesse minna, kuid osalejad said esialgse tunnetuse, mis on peamised teemat reguleerivad raamistikud ja trendid. 

Dialoog riigiga

Lobistamisel on kehv reputatsioon – seda põhjusega. Tihtilugu seostub see ühe huvigrupi endale sobiva lahenduse läbi surumisel. Ja selles on oma tõde – kindlasti ei ole vähe neid juhtumeid, kus ärihuvid on mõjutanud poliitikat. 

Kuid riigiga dialoog on vajalik ka ühiste huvide nimel. Mimed Rohetiigriga liitunud ettevõtted tahavad rakendada erinevaid keskkonnamõju vähendavaid tegevusi, kuid riigipoolsed piirangud ei võimalda keskkonnasõbralikumat käitumist. Näiteks Tallinna Sadama eesmärgiks on laevadel tulevat olmeprügi oluliselt suuremal määral ringlusesse suunata kui seni, kuid praegune jäätmesüsteem seda ei võimalda. Sarnane väljakutse ka Tere’l, kus praegune pakendisüsteem ei toeta piisavalt taaskasutust ega korduvkasutust. Selles teemas on keskne roll riigil kui reeglistiku seadjal. Seega riigiga produktiivne dialoog on vajalik. Sandra Kamilova Miltton valitsussuhete suuna vedajana aitas mõtestada, kuidas struktureeritult riigiga dialoogi astuda. Osalejad ajutormasid erinevate keskkonna-teemade valguses, kuidas riigiga dialoog võiks kõige edukam olla – kuidas eesmärk seada, kuidas luua tegevuskava, seada võtmesõnumid, leida liitlasi, tuvastada vastased jne. Struktureeritud lähenemine suurendab tõenäosust, et sõnum lõpuks poliitika-loojateni kohale jõuab.  

Sammud enne akadeemia lõppu

Enne akadeemia lõppu juuni alguses toimub kommunikatsioonikoolitus, mille raames vaatavad piloodid seni saavutatu üle ja mõtestavad enda põhisõnumid. Juuni keskel Rohetiigri Akadeemia esimene lend lõpetab. Kuid kuigi akadeemia lõpetab, siis pilootprogramm läheb edasi. Kui akadeemia raames keskendusid organisatsioonid enda sisemistele rohearengutele, siis sügisel treenime pilootide rolli eestkõnelejatena.

Rohetiiger kõneleb

Eva Truuverk: kasutame aastavahetust unistamiseks ja läheme tulevikule vastu täis uut tegutsemistahet!

Head Rohetiigri sõbrad! Aasta 2021 on olnud tegus ja sündmusterohke. Tänan kogu südamest kõiki kaasteelisi. Meie kõigi suuremate ja väiksemate sammude tõttu on keskkonna-vaade nüüdseks olemas pea kõiki eluvaldkondi puudutavates aruteludes.  Mida siis Rohetiigris lõppeval aastal tegime?  Oleme äsja valmis saanud energia teekaardi, mille kohta saad lähemalt lugeda siin.  Rohetiiger koos Eestimaa Looduse Fondiga korraldas […]

Loe edasi >>

Uue aasta alguse inspiratsiooniks

Peatselt saabuva uue aasta saabumise puhul jagame viiteid kasulikele koolitustele ja positiivsetele uudistele. Siin on mõned viited inspireerivatele materjalidele, millega keskkonnahuvilisel tasub tutvust teha. Värskelt ilmunud raamat Pehme linn käsitleb kaasaja suurimaid väljakutseid – kuidas tagada ja parandada kvaliteetse elukeskkonna kaudu inimeste elukvaliteeti kesk tihenevat linna, kliimamuutusi ja digitaliseerunud ühiskonnakorraldust. Raamat on justkui jätk, laiendus […]

Loe edasi >>

President Alar Karis arutas Narvas Ida-Virumaa noortega kliimasõbralikuma maakonna üle

President Alar Karis kohtus 16. detsembril Narvas Ida-Virumaa noortega, kes on võtnud südameasjaks seista kliimasõbralikuma maakonna eest. President Alar Karis kohtus Narvas Ida-Virumaa noortega, kes on võtnud südameasjaks seista kliimasõbralikuma maakonna eest. Kohtumisel osalenud noorte seas oli nii neid, kes osalesid Eestimaa Looduse Fondi ja Rohetiigri eestveetud Ida-Viru noorte kliimakogus, aga ka maakonna kliimasaadikuid. Presidenti huvitas, […]

Loe edasi >>

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun