Rohetiigri majandustoimkond

Maailma majandus kasutab sisendina ligi 95 miljardit tonni loodusvarasid aastas. Ainult 9-10% kogu sellest ressursist leiab taaskasutust. Kaks kolmandikku materjalist, mis majandusest läbi käib, jõuab ühel või teisel viisil keskkonda.

On selge, et seni meile edu toonud majandusmudel ei ole sellisel moel enam jätkusuutlik. Loodus on terviklik süsteem ja suletud süsteemist ei saa lõputult ressursse ammutada, ilma et sinna tagasi ei anna. Peame liikuma loodusega tasakaalus majanduse suunas ja leidma uue mudeli, mis soodustab arengut, kuid mille tulemusena looduskeskkond ei halvene, vaid hoopis paraneb. 

Kui tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut, kuid mille tulemusena looduskeskkond ei halvene. Rohetiiger nimetab seda tasakaalus majanduse mudeliks.

 

Olulisemad tegevused tasakaalus majanduse mudelini jõudmiseks on järgmised:

  • Teekaardid: Kõige olulisemaks tegevuseks tasakaalus majanduse mudeli loomisel on teekaardid. Oleme juba koostanud energia teekaardi aastateks 2021-2031-2040 , kuidas jõuda energiatootmises ja -tarbimises suuremale tasakaalule. Plaanis on veel luua vähemalt 4 teekaarti – ehitussektor, maakasutus, ringmajandus ja transport. Teekaardid on valdkonnapõhised praktilised suunised muudatuste tegemiseks. Näiteks energia teekaardi puhul olid kaasatud mitmed energiaettevõtted, erialaliidud, teadlased ja riigi esindajad. Seetõttu ei ole tegemist ainult helesinise unistusega, vaid realistliku plaaniga suurema jätkusuutlikkuse saavutamiseks. Sarnase pragmaatilise sektoris tegutsevaid olulisis osapooli kaasava lähenemisega plaanime jätkata ka teiste teekaartide puhul. Kuna olukord muutub kiiresti, plaanime teekaarte vastavalt vajadusele ajakohastada. 
  • Tasakaalus majanduse teaduslik raamistik. Paralleelselt teekaartidega teeme koostööd teadlaste ja ülikoolidega, et töötada välja tasakaalus majanduse teoreetiline raammudel. Täpsem plaan ja sisu veel selgitamisel.
  • Tulevikusuunajate mõttekoda ja teadlaste paneel.  2020. aastal käis Rohetiigri eestvedamisel koos terve rida ettevõtjaid, et läbi analüüsida suurema jätkusuutlikkuse põhimõtted erinevates majandussektorites . Mõttekoja tulemusi valideeris ja täiendas 2021.-2022. aastal koos käinud teadlaste paneel. Mõttekoja ja teadlaste paneeli arutelud lõid hea baasi esialgsete jätkusuutlikkuse põhimõtete defineerimiseks. Detailsema sisendi tasakaalus majanduse mudelisse annavad siiski teekaardid. 
  • Rohepoliitika juhtkomisjoni ekspertrühma raport. 2021. aasta mais moodustas Vabariigi Valitsus rohepoliitika juhtkomisjoni , mille juurde loodi ekspertrühm. Ekspertrühma töös osales ka Rohetiiger. Ekspertrühm töötas läbi ja tegi valdkonnapõhised soovitused riigile rohepöörde elluviimiseks. Ekspertrühma raport on leitav siit. Ekspertrühma töö oli paralleelne ja toetab tasakaalus majanduse mudeli väljatöötamist.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun