Lähimate meretuuleparkide kodusadamad selgumas  

Meretuuleparkide ettevalmistamisel käib positsioonide võtmine korraga paljudes Läänemere Eesti-poolsetes sadamates. See, et Tallinna Sadam rajab Paldiski Lõunasadamasse tuuleparkide teenindamise kai, ei ole mingi uudis – teada juba aprillist 2022. Põhihuvid kai arendamisel on sõjalised, selle suunitlusega andis projektile 20 miljonit toetust ka Euroopa Komisjon. Selle aasta alguses teatasid Rohetiigri aktiivsed liikmed Tallinna Sadam ja Utilitas meretuuleparkide alasest koostööleppest. Kai peaks valmima järgmisel aastal. Praegu transporditakse Paldiski sadamast teatavasti Sopi-Tootsi tuulikute tükke.

Foto: Paldiski Lõunasadama laiendus, Tallinna Sadam  

Sillamäe sadama ideest saada koostöös Soome Elomatic’uga ujuvtuuleparkide tehase ja võibolla vesinikutehase asukohaks kirjutas ERR märtsi keskel. Sadama omanik oli projekti osas kidakeelne, nii et tuleb oodata arenguid. Oleks küll võimas pilt, kui Läänemere sügavike kohal aastate möödudes ankurdatavad ujuvtuulikud võetakse sleppi Ida-Virumaa sadamast.   

Taani idapoolseim Roenne sadam Bornholmi saarel ja sellest sadakond kilomeetrit eemal asuv Saksamaa Sassnitzi sadam tegelevad meretuulikutega juba palju aastaid. Poola ORLEN Neptun teatas septembris 2023, et rajab paari aastaga meretuulikutele kai Swinoujscie sadamas. See on arvestatud 15 MW või suurematele tuulikutele. Hiiglaslik meretuulikute valmistamine käivitub Szczecinis, kus Taani Vestas on asunud rajama korraga kahte tehast ning aasta algul lisandus tehaseuudis Hispaania Windar Renovables’ilt.

Märtsis teatas Belgia suurfirma Euroports 90-hektarilise meretuuleparkide kodu rajamisest Koverhari sadamas (osa Hanko sadamast Soome lõunapoolseimas tipus). Samal ajal avas Klaipeda sadam pakkumised meretuulikute sadama rajamiseks Smelte poolsaarel. Aprilli lõpus teatas Euroports lisaks huvist rajada koos Hollandi firma Van Oord’i ja Prantsuse Eiffage gruppi kuuluva Smulders’iga meretuuleparke teenindav 55-hektariline ala Liepaja sadamas. Valmima peaks see kolme aastaga.

Kes konkurentsis peale jääb, sõltub tuuleparkide oksjonite võitjatest. Vähemasti Saaremaast läände jäävaid tuulealasid saab teenindada nii Paldiskist, Liepajast, Klaipedast kui Poola või isegi Taani sadamatest. Sõltub võitjate omanike otsustest. 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun