Enam kui 3000 Ida-Virumaa noort said täna kutse Eesti esimesse kliimakogusse

Eestimaa Looduse Fond ja Rohetiiger kutsuvad Ida-Virumaa noori osalema Eesti esimeses kliimakogus. Kliimakogu annab noortele võimaluse rääkida kaasa Ida-Virumaa kliimasõbralikumale majandusele ülemineku plaanides ja sõnastada oma ettepanekud muutuste õiglasemaks korraldamiseks.

Ida-Virumaa arengute ümber toimuvates debattides osalevad tihtipeale eelkõige suured ja mõjukad huvirühmad enda vajadustega. Samal ajal on maakonna üks suurimaid probleeme noorte lahkumine piirkonnast. Nende parem kaasatus on kriitilise tähtsusega, kuna tuleviku Ida-Virumaa on ennekõike just praeguste noorte töö- ja elukoht.

Kutse kliimakogus osalemiseks said oma e-postkasti juhuvalimi alusel ligi 3500 Ida-Virumaal elavat 16-29aastast noort, kes kõik on oodatud registreeruma kliimakogus osalejaks. Kõigi registreerunute seast valib algoritm välja kuni 40 noort, kes saavad lõpliku kutse osaleda novembri lõpus ja detsembri alguses kliimakogus. Registreeruda saab aadressil kliimamuutused.ee/kliimakogu.

“Ida-Virumaa lähiaastate olulisemad küsimused on seotud kliimasõbralikule tulevikule ja süsinikuneutraalsele majandusele üleminekuga. Korraldame kliimakogu, et noorte arvamused, väärtushinnangud ning vajadused, mis on seotud maakonna tulevikuvalikute ja elukeskkonnaga, oleksid nendes plaanides arvesse võetud. Kliimakogus saavad noored kuulata erinevaid seisukohti, võimaluse arutada oma vaateid eakaaslastega ja teha informeeritud ettepanekud oma tuleviku loomiseks,“ ütles kliimakogu eestvedaja Maris Jõgeva Eestimaa Looduse Fondist.

Kliimakogu ehk kliimateemaline rahvakogu on demokraatiakiirendi, mis sobib eriti hästi keeruliste ja pikaajaliste kliimaga seotud keskkonnaotsuste tegemiseks. “Kliimakogu erineb teistest osalemisvõimalustest selle poolest, et juhuvalimi alusel kokku kutsutud osalejad moodustavad miniavalikkuse. See miniühiskond teeb etteantud teemal informeeritud ja kaalutletud otsused, kuulates ära eksperdid ja seotud huvirühmade seisukohad. Rahvusvaheline praktika näitab, et sellisel viisil teevad inimesed otsuseid avalikes huvides ja pikaajalist arengut arvestades. Ühtlasi saavad nad võimestava demokraatiakogemuse,” selgitas Rohetiigri üks eestvedajaist Teele Pehk.

Rahandusministeeriumi õiglase ülemineku koordinaator Ivan Sergejev rõhutas, et Ida-Virumaa tulevik saab olla jätkusuutlik vaid juhul, kui see kõnetab kohalikke noori. “See, et Eesti esimese kliimakogu toimub just Ida-Virumaal ja just noorte seas on ülioluline ja omamoodi sümboolne. Kliimakogu näol on tegu suurepärase uudse viisiga noorte häält ülemineku kavas veelgi paremini välja tuua. Praegu on ka ideaalne aeg seda teha, kuna õiglase ülemineku fondi plaanid on valmimas ja varsti saadame ülemineku kava Euroopa Komisjonile kinnitamiseks. Seejärel saame alustada vajalike, ka noortele oluliste projektide elluviimisega,“ sõnas Sergejev.

Kliimakogu toimub Eestis esmakordselt. Selline osalusformaat on tõestanud oma mõjusust keerukate valikute tegemisel paljudes maailma riikides ja linnades. Kliimakogu annab avalikkuse mandaadi keeruliste ja poliitikutele ebamugavate, ent tuleviku mõttes oluliste otsuste langetamiseks. Kliimakogu ettepanekud Ida-Virumaa tuleviku planeerimiseks antakse üle Rahandusministeeriumile ja Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidule, et need lisada piirkonna arengudokumentidesse. Kliimakogu veavad eest Eestimaa Looduse Fond ja Rohetiiger.

Vaata lisaks: www.kliimamuutused.ee/kliimakogu

Rohetiiger kõneleb

Inspiratsiooniks

Rohetiiger tutvustab inspireerivaid artikleid ja raamatuid, põnevaid videoid, filme ja sarju ning harivaid materjale, millega keskkonnahuvilisel tasub tutvust teha.

Loe edasi >>

Teadlaste paneeli kohtumine maavarade teemal

15. oktoobril toimus Tartu Ülikooli Chemicumis hübriid arutelu maavarade teemal, mille juhatasid sisse Tartu Ülikooli rakendusgeoloogia professor Alar Rosentau ja Tallinna Tehnikaülikooli Maavarade- ja rakendusgeoloogia osakonna juhataja Rutt Hints.  Arutelust võtsid osa Rohetiigri teadlaste paneeli liikmed, Tartu Ülikooli geoloogia osakonna juhtivteadlased, magistriõppe tudengid ja Eesti Geoloogia Seltsi esindaja. Arutelu aluseks olid Rohetiigri majandustoimkonna koostatud seisukohad […]

Loe edasi >>

Rohetiigriga liitusid Estanc, Luminor ja Greendice

Rohetiigri esindusorganisatsiooniga on liitunud juba ligi 60 ettevõtet ja sel kuul tervitame uute liikmetena Estanci, Luminor panka ja GreenDice. Küsisime ettevõtete juhtidelt, miks nad otsustasid Rohetiigriga liituda. Priit Haldma, Estanc AS tegevjuht  Otsustasime Rohetiigriga liituda, sest usume Estancis keskkonnale, ühiskonnale ja kogukonnale tagasi andmisesse. Kuna Rohetiiger koondab sarnaselt mõtlevaid organisatsioone, siis on katusorganisatsioonina tagasiandmise mõju […]

Loe edasi >>

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun