Õigustalgud

2021. aasta maikuus toimusid Rohetiigri, Õiguskantsleri kantselei ja advokaadibüroo Sorainen koostöös õigustalgud. Eesmärk oli teada saada, millised on juriidilised takistused, mis ei luba inimestel ja ettevõtetel toidu raiskamist vähendada.

Tutvu õigustalgute tulemustega!

TUTVU TULEMUSTEGA

LOE KOKKUVÕTET

Miks õigustalguid vaja oli?

Rohetiigri poolt algatatud toiduraiskamise vähendamise kampaania raames selgus, et levib palju lugusid sellest, kuidas suuri toidukoguseid visatakse ära, sest kehtivad seadused ei toeta toiduraiskamise vähendamist selliselt, et see oleks toitlustusettevõtetele ja kauplustele mugav ning majanduslikult mõistlik.

Toiduraiskamist esineb kõikides toidu elutsükli etappides. Näiteks oleme kuulnud olukorrast, kus catering ettevõte peab keelduma üritusest järele jäänud toitu tellijale kaasa pakkimast. Suurem ja süstemaatilisem probleem on aga toidukauplustes, kus igapäevaselt visatakse suuri toidukoguseid prügikasti, sest toidu annetamise ajaaken ei ole kauplustele majanduslikult kasulik. Samuti on probleeme toidu annetamisega ja selle ümber valitsevate müütidega.

Need on vaid paar näidet sellest, kui ulatuslik probleem on. Selleks, et teada saada, mis täpsemalt toidu raiskamise vähendamist takistab oligi vaja leida üles kõik probleemikohad. Kõik said kaasa rääkida.

Kellele oli suunatud?

Õigustalgud olid suunatud nii üksikisikutele kui ka ettevõtetele. Oma sõna said sekka öelda kõik, kellel on olnud kokkupuuteid juriidiliste takistustega, mis ei luba toidu raiskamist mõistlikult vähendada. Ootasime nii kogemuslugusid kui ka viiteid konkreetsetele seadustele, mis takistavad toidu raiskamist vähendada.

Õigustalguid inspireerinud faktid

2015. aasta Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse (SEI) uuringu järgi jääb aastas Eesti toidukauplustes maha müümata ligikaudu 12 000 tonni toiduaineid. Enim jääb müümata puu- ja köögivilju (47%), seejärel liha- ja kalatooteid (18%) ning pagaritooteid (13%). Valmistoidu ja piimatoodete osakaal maha kantud toiduainete hulgas on 10% ringis. Käesoleva aasta mai lõpus valmib SEI uuring, mis annab ülevaate toiduraiskamisest Eestis 2020. aastal.

Õigustalgutest saab tulevikus Rohetiigri regulaarne õigusruumi korrastamise formaat, millega muudetakse seadusandlus keskkonda toetavaks.

VAATA MEEDIAKAJASTUSI

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Nõustun